Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Kia Cerato 1.6 CRDi

10.05.2007 - 12:00   |   www.lidovky.cz, www.tipcars.com   |   komentářů (0)

 

Na poli vozů nižší střední třídy automobilky svádí tvrdý konkurenční boj. Do tohoto segmentu zapadá i model Cerato od korejské automobilky Kia, která je letos doslova dravcem. Cerato přichází s novým vznětovým motorem 1.6 CRDi.

Není tomu dávno, co jsme testovali povedený nový Accent s dieselovou patnáctistovkou korejské automobilky Hyundai. V našem redakčním testu si vysloužil výborné hodnocení. Jak tomu však bude u sesterské automobilky Kia, která do svého zaběhlého modelu Cerato namontovala naftovou šestnáctistovku označovanou CRDi VGT?

Karoserie:
Kia Cerato 1,6 CRDi- karoserieVzhled Cerata ničím nezaujme ani neurazí. Je "nemastný až neslaný". Prostě běžný průměr, který míří na konzervativně smýšlející zákazníky. Jen málokdo označní vzhled Cerata za nepovedený, avšak zamilovat se do něj bude příliš těžké. Propadnou vzhledu a kvůli tomu si Cerato kupovat bude těžké. Navíc si nemohu pomoc, ale při letmém pohledu na karoserii se mi vybavuje stará dobrá Mazda 323F z přelomu tisíciletí. Že odtud pocházela inspirace?
Čelnímu pohledu dominují velké přední reflektory zasazené v mohutném nárazníku ve kterém se skrývají místo mlhovek jen zaslepené gumové černé krytky. Čelnímu pohledu škodí provedení zrcátek taktéž v černé barvě, což akorát evokuje snahu o co nejnižší výrobní náklady. Při bočním pohledu vyniká jemný prolis táhnoucí se od předního blatníku až po samý konec karoserie kde plynule přechází v zadní svítilnu. Zadní část boku vypadá dynamičtěji než přední část. Zadní partie nevybočují žádným extravagantním prvkem z celého usedlého designu karoserie.   


(+) nízká nakládací hrana u zavazadlového prostoru
(+) rozvor
(-) černé provedení zrcátek

Interiér:

Kia Cerato 1,6 CRDi - intV kabině naleznete dostatek prostoru na všech sedadlech. Na zadních sedadlech se pohodlně usadí dokonce i 188 cm vysoká osoba díky zvýšené stavbě karoserie. V podélném směru je místa také dostatek. Přední sedadla příliš nepotěší. Jejich stavba je poměrně úzká a o dobrém bočním vedení nelze mluvit. Za celý test jsem se nedokázal pohodlně "uvelebit". Navíc volant je nastavitelný pouze výškově. Věnec volantu je tenký a příliš tvrdý, což na pohodě rozhodně nepřidá. Ovšem k rozmístění ovládacích prvků nelze vznést námitky, pochvalu zaslouží i loketní opěrky.

Kia Cerato 1,6 CRDi - volantPalubní i přístrojové desce vévodí solidní tvary. Vše je podřízeno jednoduchosti a praktičnosti. Řidiče překvapí velký rychloměr, který je dobře čitelný. Kvalita použitých materiálů je dobrá, avšak dílenské provedení je už horší. Na několika místech použité plastové díly přímo nelícují. Kabina vozu je dobře prosvětlena, což dotváří dojem dostatečného prostoru. Výhled vpřed je taktéž dobrý.

Bohatá výbava testované verze LX obsahovala manuální klimatizaci, ABS+EBD, BAS, 2x airbag, bezpečnostní vzpěry dveří, dětské pojistky zámků dveří, IN-KEY imobilizér, 4x kotoučové brzdy, funkce odjištění dveří při nárazu, pyrotechnické přepínače bezpečnostních pásů, centrální zamykání, dálkové otvírání víčka nádrže, elektrické stahování předních i zadních oken, středová loketní opěrka vpředu s boxem, kapsy na opěradlech předních sedadlech, otáčkoměr, digitální hodiny, posilovač řízení, 4x repro, možnost sklápění zadních sedadel, signalizace otevřených dveří a rozsvícených světel, výškově stavitelné bezpečností pásy, aktivní opěrky hlavy na předních sedadlech, výškově stavitelné sedadlo řidiče a volant, nárazník a kliky dveří v barvě karoserie, pneumatiky 185/65 R15, stěrač zadního okna, tónovaná izotermická skla, třetí brzdové světlo a vyhřívané zadní okno.

V odstínech šedi je proveden i zavazadlový prostor, který poskytuje "papírově" slušný objem. Avšak v praxi je příliš mělký a vysoká nakládací hrana dokáže při nakládání těžkých věcí pozlobit. Pochvalu zaslouží plnohodnotná rezerva uložená na dně.

(+) loketní opěrky
(+) dostatek prostoru
(+) plnohodnotné rezervní kolo
(+) jednoduchost a dobrá ergonomie(-) tenký a příliš tvrdý věnec volantu
(-) absence palubního počítače
(-) manuální nastavení zrcátek
(-) nepohodlná přední sedadla

Motor:

Kia Cerato 1,6 CRDi - motorNová šestnáctistovka koncepčně vychází z patnáctistovky, která však nesplňovala emisní normu Euro4. Přepracování je logickým počinem automobilky. Vývoj nového motoru by byl totiž příliš drahý. Zvýšený objem přinesl vyšší výkon o 10 kW a vyšší hodnotu točivého momentu o 20 Nm. Díky navýšenému výkonu na 85 kW při 4000 otáčkách a hodnotě točivého momentu 255 Nm při 2000 otáčkách Cerato nyní dosáhne stovky za 11,8 s a rozjede se až na 186 km/h, přičemž spotřeba stoupla pouze nepatrně. V praxi se nový motor projevuje kultivovaných chodem a slušným zátahem. Motor si za celý test vzal v průměru 5,6 litru motorové nafty.

(+) příznivá spotřeba
(+) výkon motoru

Jízdní vlastnosti:

Kia Cerato 1,6 CRDi - jizdaOd šestnáctiventilové vznětové šestnáctistovky jsem po předchozím testu Accenta 1.5 CRDi sliboval hodně. Vyšší výkon, sportovnější nastavení podvozku atd. Ovšem první zklamání přislo hned po startu. Hluk pronikající do kabiny byl subjektivně vyšší, avšak nikoliv obtěžující. Po zahřátí se agregát odmlčí a řidič se o něm dozví pouze při razantním sešlápnutí plynového pedálu, což navíc umocňuje slabé pískání turbodmychadla. Agregát Ceratu poskytuje slušné dynamické vlastnosti. Dostatek síly je k dispozici od 1800 otáček a trvá až k téměř čtyřtisícové hranici. Tah není během tohoto rozpětí lineární, kolem 2500 otáček Vás turboefekt mírně zatlačí do sedaček. Během několika desítek kilometrů si na projev motoru zvyknete a začnete ho využívat naplno. Při správné volbě rychlostních stupňů je motor neuvěřitelně pružný a dokáže ujet i silnějším benzínovým dvoulitrům nebo konkurenčním devatenáctistovkám TDI.

Řazení je dlouhé s odporem, navíc často doprovázeno znatelnou zvukovou kulisou. Častého řazení si užijete zejména ve městě. Díky absenci "šestky" je odstupňování jednotlivých rychlostí různorodé. První čtyři stupně jsou krátké a naopak pětka velmi dlouhá. Při stovce otáčkoměr ukazuje 2100 otáček, při stotřicítce motor točí necelé tři tisíce, což je velmi příjemné pro dlouhé dálniční cesty a zajisté příznivou spotřebu. Po městě jsem jezdil většinou na trojku nebo čtyřku. Pětku jsem řadil jen vyjímečně. Reakce motoru na sešlápnutí plynového pedálu je umocněna znatelnou prodlevou.

Komfortní naladění podvozku překvapí po několika metrech. Cerato tlumí nerovnosti našich silnic velmi dobře. O sportovním svezení v zatáčkách si však můžete nechat jen zdát. Podvozek Cerata je měkký, díky čemuž se naklání a zvolenou stopu nelze udržet příliš dlouho. Nerovnosti v zatáčkách dovedou Cerato pěkně rozhodit, čímž příliš jistoty řidič nezíská. Navíc obuté letní pneumatiky značky Kumho na žadném povrchu nevynikaly a spíše zaostávaly. Dimenzování brzd Ceratu plně postačí. 

(+) komfortní zdolávání výmolů a nerovností(-) nejistý podvozek
(-) občasný hluk od přední nápravy 
(-) méně kvalitní pneumatiky od výroby
(-) méně přesné řazení

Závěr:

Kia Cerato 1,6 CRDi - zádCerato je s tímto vznětovým motorem za zvýhodněnou cenu 384.980,- Kč velmi lákavou nabídkou. Ve srovnání s konkurencí nabízí dostatek prostoru, slušnou výbavu a hlavně výkonný motor. Cerato navíc ve většině případů bude hrát roli rodinného vozu při velmi dobré spotřebě a nepříliš drahých servisních prací a náhradních dílů.

Celý článek včetně fotografií naleznete na www.lidovky.cz

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89