Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Jak si sednout v autě bezpečně

06.08.2007 - 18:01   |   www.idnes.cz   |   komentářů (2)
Zcela nebezpečné je v autě sedět nepřipoutaný a spoléhat přitom na spásu v podobě nafouknutého airbagu. Nebezpečí představují také nohy spolujezdce natažené nahoře na palubní desce a velkému riziku čelí děti, které nejsou v bezpečnostní sedačce. Ohroženo je nejen jejich zdraví, ale také bezpečí dospělých na předních sedadlech.

Německý autoklub ADAC provedl sérii crash testů, při nichž zjišťoval, co se děje při nárazu, když se posádka nechová podle pravidel bezpečného cestování.

Nejdříve ale poslali technici autoklubu v rychlosti 64 km/h proti pevné překážce Volkswagen Golf se zcela disciplinovanou posádkou. Vpředu seděly správně připoutané figuríny zastupující dospělé, dozadu zamířily figuríny dětí v bezpečnostních sedačkách.


Na co hlavně si dát pozor

1) vždy být připoutaný

2) zkontrolovat, zda a jak jsou připoutány děti v sedačkách na zadních sedadlech

3) spolujezdec by nikdy neměl dávat nohy na palubní desku


 

Náraz dopadnul pro všechny čtyři dobře. Ukázalo se, že náraz v rychlosti přes 60 km/h všichni čtyři cestující přestojí skoro bez zranění. Pokud sedí tak, jak jim velí zásady bezpečné jízdy.

Potom následovala zkouška číslo dvě. Její scénář napsali technici takto: řidič zůstane nepřipoután, spolujezdec si natáhne nohy pohodlně nahoru na plast palubní desky.

Za řidičem leží v sedačce pro nejmenší děti malá crashtestová figurína. Sedačka je ale špatně upevněna. Větší dítě sice objímá pás, ale jelikož usnulo, vyklouzlo jeho tělo z pod pásu na stranu.

Stejný Volkswagen Golf se rozjel znovu proti překážce, opět rychlostí 64 km/h. Žádná velká rychlost, řekne si nejeden řidič. Výsledky jsou ale v druhém testu hrozivé.

Nepřipoutaný řidič se vymrštil ze svého sedadla a narazil hlavou do kraje střechy. Airbag mu vůbec nepomohl, protože jeho funkce je závislá na spolupráci s bezpečnostním pásem.

Ani u spolujezdce nemohl airbag splnit svůj úkol. Naopak. Nadzvedl jeho nohy a vymrštil je skrz boční okno ven.

V reálné situaci by skončila havárie pro řidiče i spolujezdce zlomeninami, řeznými ranami a vnitřními zraněními.

Stejně tragicky by dopadly děti na zadním sedadle. Navíc hrozí, že se nepřipoutané děti mohou při havárii dostat na přední sedadla a přivodí zranění také cestujícím vpředu.

Jak si sednout v autě bezpečně

Dětské autosedačky

Může sedět dítě v autosedačce na předním sedadle když nejdou vypnout airbagy. ...

bezpecnost jizdy

dobry den,muze sedet osmilete dite na prednim sedadle na podsedaku'_dekuji...

Diskutovat

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92