„Mřížka ve vozech skutečně nebude muset být, a vyhláška zruší i povinné zatmavění zadních skel. Odpadne tak veškeré papírování, které si taková přestavba dosud vyžadovala,“ potvrdil ve čtvrtek Právu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Zmíněnými úpravami reagovalo MD na novelu zákona, jež od letošního 1. dubna umožňuje podnikatelům kupovat si jakákoli nová osobní auta bez devatenáctiprocentní daně z přidané hodnoty. Do té doby platila taková úleva jen pro nákladní vůz nebo osobní auto verze N1 s mřížkou.

Jak mluvčí zdůraznil, s odstraněním mřížky je opravdu potřeba počkat až do 15. září. V opačném případě by řidič riskoval, že dostane při silniční kontrole pokutu až 2000 korun. Poté, až vyhláška začne platit, ale zmíněným úpravám vozidla nic bránit nebude.

Pro podnikatele, kteří chtějí svá auta zbavit mřížky, znamená nová vyhláška nezanedbatelnou úsporu. Vždyť dosud k takové přestavbě potřebovali vyjádření výrobce, který si za to účtoval i 2000 korun. Po odstranění mřížky museli absolvovat novou technickou prohlídku, a dvakrát zajít na příslušný dopravní úřad. Kromě nemalé ztráty času je to celkem stálo kolem 5000 Kč.