Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Kvalita paliv šla opět dolů

26.05.2009 - 15:52   |   Vilém Nacher   |   komentářů (0)

Čerpací stanice v České republice vloni prodávaly horší pohonné hmoty než předloni. Zjistila to Česká obchodní inspekce (ČOI). A v poslední době došlo opět k podstatnému zhoršení kvality pohonných hmot. Zřejmě to souvisí se začínající dovolenkovou sezonou, kdy na čerpacích stanicích očekávají zvýšené obraty, které chtějí využít, nebo možná i zneužít ke zvýšení svého zisku.

Kvalita nafty se zhoršila. ČOI ale znovu tají, u kterých čerpacích stanic

Čerpací stanice v České republice vloni prodávaly horší pohonné hmoty než předloni. Zjistila to Česká obchodní inspekce (ČOI). A v poslední době došlo opět k podstatnému zhoršení kvality pohonných hmot. Zřejmě to souvisí se začínající dovolenkovou sezonou, kdy na čerpacích stanicích očekávají zvýšené obraty, které chtějí využít, nebo možná i zneužít ke zvýšení svého zisku.

A i tentokrát ČOI odmítla zveřejnit konkrétní výsledky kontrol - prý jí to nedovoluje zákon. Podle odborníků jde o nesmysl a úkolem ČOI je naopak poskytnout řidičům informace. Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová oznámila, že se kvůli neochotě inspekce obrátí na ministra průmyslu a obchodu, pod nějž ČOI spadá.

Při loňských kontrolách u čerpacích stanic zjistili kontroloři 5,6 procenta nevyhovujících vzorků, což je o jeden procentní bod více než předloni. Z celkového počtu 2429 vzorků jich 136 nevyhovělo jakostním požadavkům. Zatímco kvalita benzinu meziročně vzrostla a počet závadných odběrů klesl pod dvě procenta, u nafty vzrostl podíl nevyhovujících vzorků na téměř devět procent.

Mluvčí České obchodní inspekce ale říká, že šlo o relativně drobné nedostatky, které nejsou přímo nebezpečné pro motory. Hlavním důvodem neúspěchu v testech byl nižší bod vzplanutí. „Je to spíše technologický problém, způsobený určitou nekázní při doplňování paliva z cisteren," vysvětluje. Přes loňské mírné zhoršení zůstává kvalita pohonných hmot od roku 2005 zhruba na stejné úrovni. Inspekce také zjistila, že obsah biosložek v palivech vloni nepřekračoval normu.

Dejte si pozor, ale neřekneme kde

Zástupce České obchodní inspekce tento týden motoristy varoval, že by měli zbystřit pozornost a dávat si pozor, kde pohonné hmoty tankují. Také tentokrát ale odmítl uvést, které čerpací stanice v testu neuspěly. A to přesto, že za kvalitu paliva je odpovědný prodejce a právě od ČOI spotřebitelé čekají, že je od nákupu nekvalitních produktů ochrání.

„Některé sítě čerpacích stanic vykazují nedostatky opakovaně. Jejich jména nám ale zákon nedovoluje zveřejnit," tvrdí mluvčí ČOI. Je prý dostatečné, když inspektoři předají svá zjištění dalším úřadům, zejména celní správě nebo živnostenským úřadům. „Pokud někdo dlouhodobě poskytuje nekvalitní služby, může přijít o živnostenské oprávnění," upřesňuje.

Hledejte Pečeť kvality

Kterým čerpacím stanicím tedy mohou řidiči důvěřovat? Určitým pomocníkem je nálepka Pečeť kvality. Tu uděluje Ústav paliv a maziv na základě dlouhodobých testů. Ocenění sice propůjčuje vždy na tři roky, při zhoršení kvality nebo jiném porušení podmínek jej ale může kdykoliv odebrat.

„Výsledky testů potvrzují, že na čerpacích stanicích zařazených do programu Pečeť kvality jsou paliva na vysoké úrovni. Celkový počet vyhovujících vzorků je 98,5 procenta," uvádí Vladimír Třebický z Ústavu paliv a maziv.

Zveřejňování by nevadilo ani Jiřímu Ondrovi ze sítě Tank Ono, která je proslulá dlouhodobě velmi nízkými cenami. „Je ale třeba vždy uvést, o jaké pochybení se jednalo a zda to může poškodit motory. Tedy srozumitelně popsat odchylku od normy pro normálního řidiče," dodává Ondra. „Vloni nás inspekce kontrolovala asi stokrát a ve všech případech jsme měli palivo vyhovující," ujišťuje.

Provozovatelé kvalitních sítí by zároveň uvítali zveřejňování „hříšníků". „Jsme určitě pro. Spotřebitelé by se tak dozvěděli o místech, kde se jim může stát, že natankují nekvalitní pohonné hmoty," říká Václav Loula, ředitel pro jakost ze společnosti Benzina.

Česká obchodní inspekce však přesto nechce zveřejnit ani seznam čerpacích stanic, které v jejích testech uspěly.

Přehled držitelů ocenění Pečeť kvality najdete na http://upmas.preview.cz/cs/obsah/cerpaci-stanice-s-peceti-kvality

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9