Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Chystáte se koupit ojetý vůz?

06.07.2007 - 02:35   |   lidovky.cz, tipcars.com   |   komentářů (2)
Na co byste si měli dát při koupi ojetého auta pozor:
1 Prověřte, jestli auto bylo prodáno jako nové v ČR nebo jestli bylo dovezeno ze zahraničí. V tom případě by nemělo být starší než 8 let, protože jinak je možné, že nesplňuje normu EURO 2, nemůže být proto přihlášeno a může být do ČR dovezeno jen na náhradní díly jako vrak. Vůz starší 8 let lze přihlásit pouze tehdy, má-li potvrzení o globální homologaci přímo na výrobním štítku (nikoliv pouze v TP) a splňuje zároveň emisní normu EURO 2.
2 Dejte si pozor na případy, kdy má auto jen naoko připevněný katalyzátor, který je ale nefunkční a do daného typu vozidla a roku výroby nepatří! Když takové auto koupíte, neprojde následnou prohlídkou STK a nesplní emisní limity. Nebudete ho moci přihlásit a jen těžko vymůžete peníze zpátky (jinak než soudní cestou) od toho, kdo vám auto prodal.
3 Měli byste si rozhodně ověřit, zda auto není kradené. To si lze za příslušný poplatek zjistit např. u společností CEBIA http://www.cebia.cz/. Zda auto není kradené lze orientačně ověřit také na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR, kde je databáze odcizených aut http://www.mvcr.cz/patrani/vozidla/index.html. Pozor, tato databáze není vždy zcela aktuální!
4 Měli byste si ověřit, do jaké míry prodejce garantuje původ automobilu, tedy jestli není auto kromě odcizení také předmětem zástavy, nesplaceného leasingu nebo exekuce. Rozhodně nestačí, pokud se vám prodejce zaručí, že nejsou pozměněné identifikační znaky a že auto není kradené. Stejně velké problémy vám totiž může způsobit právě nesplacený leasing, pak je vám totiž auto bez náhrady zabaveno leasingovou společností. Nejhorší jsou ale případy, kdy je auto předmětem zástavy nebo je součástí majetku, na který byla vyhlášena exekuce. Zde totiž neexistuje způsob, jak auto prověřit a přijdete o něj i své peníze!
5 Pozor na úskalí komisního prodeje! Autobazar je pouhým zprostředkovatelem prodeje, dává jen velmi omezené garance a v případě problémů má tendenci svalovat všechnu vinu a zodpovědnost na původního majitele auta.
6 Vždy si s sebou berte svého automechanika, kterému věříte a na jehož úsudek se můžete spolehnout. Prověřte, jestli auto nebylo vážně havarované. Zvlášť u auta z dovozu hrozí, že bylo levně koupené v zahraničí, narychlo opravené, aby se zamaskovaly následky havárie, a poté nabídnuto zákazníkovi. Bohužel tato praktika je u neseriózních dovozců a prodejců běžná a jejich zisky velké. I pokud na to vy jako zákazník nepřijdete ihned, riskujete doslova svůj život - při případné havárii je vůz mnohem nebezpečnější, než nebouraný!
7 Zkontrolujte pečlivě doklady auta. Všechny identifikační znaky by se měly shodovat s těmi, které jsou vyražené na vozidle. Požádejte svého automechanika nebo jiného odborníka, aby našel na autě všechny identifikační znaky. Je jich více, než běžný motorista pravděpodobně ví a dá se z nich zjistit mnoho důležitých informací.
8 Požadujte servisní knížku. Bez ní nemáte jistotu, že o auto bylo dobře a řádně pečováno. Pokud servisní knížka není k dispozici, vždy se ptejte na důvod!
9 Pátrejte po skutečném počtu najetých kilometrů. Rozhodně vám pomůže automechanik, který podle opotřebení interiéru i motoru pozná, jestli auto nemá přetočený tachometr (jestli opotřebení odpovídá počtu km, který je na tachometru). Mnohé zdroje z automobilového trhu naznačují, že až 95 % ojetých aut má "upravený" počet kilometrů na tachometru!
10 Prověřte skutečný rok výroby auta. Na karoserii i v interiéru auta jsou na mnoha místech kódy, podle kterých toto lze určit. Zároveň porovnáním kódů na různých místech zjistíte, jestli byly některé díly měněny nebo jestli auto nebylo například svařeno ze dvou nebo více jiných. Pak totiž kódy nejsou všude stejné.

Zdroj: Sdružení SOVA

Chystáte se koupit ojetý vůz?

Chystáte se koupit ojetý vůz?

To je sice všechno hezký a pravdivý, jenže ono především závisí na tom, kde člov...

vw new beetl 1,9 TDi,2,0i r.v 1999 nebo 2000

Dobrý den, chtěla bych si pořídit new beetla a nevím jestli 1,9TDi nebo 2,0i. ...

Diskutovat

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92