Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Tlumiče pérování se nevyplácí podceňovat

10.07.2007 - 02:21   |   lidovky.cz, tipcars.com   |   komentářů (0)

Tlumiče pérování patří k nejdůležitějším prvkům na vozidle, které zaručují bezpečnost cestujících. Považujeme je za samozřejmost, přesto jejich opotřebení může zapříčinit nejednu kritickou situaci.

Tlumič - přítlakTlumiče jsou rozhodujícím prvkem pro ovládání vozu a hrají zásadní roli ve všech aspektech jízdního pohodlí, ovládání pohybu karoserie a zejména manévrů v krizové situaci. Tlumiče minimalizují nežádoucí rozdíly v přítlaku pneumatik a při všech frekvencích maximalizují kontakt pneumatiky s vozovkou, přičemž zároveň stabilizují karoserii vozu. Tlumiče pérování ovlivňují jízdní vlastnosti vozu za všech okolností, ať se už jedná o boční vítr, pohyby volantu, sklon vozovky, vertikální pohyby, zbrždění atd.

TlumičPrůzkum provedený v některých členských zemí EU poukázal na nedostatečnou informovanost majitelů vozidel o nutnosti pravidelných kontrol tlumičů pérování. Mírně přes 67,5% dotázaných řidičů odpovědělo, že pravidelně se mají kontrolovat brzdy, 62,6% řidičů uvedlo kontrolu pneumatik, 58% řidičů olej a jen 7,5% řidičů uvedlo tlumiče pérování. Majitelé vozidel kontrolují převážně zřejmé věci - tlak v pneumatikách, olej, chladící kapalinu, kapalinu do ostřikovače apod., ale už zapomínají na pravidelnou kontrolu částí, které nejsou vidět, včetně tlumičů. Navíc dokonce 29% respodentů a 47% respondentek nevědělo kolik tlumičů má jejich vůz a 93,4 řidičů se pozastavilo nad nutností pravidelné kontroly tlumičů po ujetí každých 20.000 km.

Průzkumy dále ukazují, že 20 - 25 % evropských řidičů jezdí s opotřebenými tlumiči. Ukazují rovněž, že každý čtvrtý řidič vozí děti do školy a vyjíždí na dovolenou vozem, kterým může vystavit jeho rodinu výraznému nebezpečí.

K stlačení a roztažení tlumiče dochází v průměru:
na 1 km = 5.000 až 7.000 krát
při 50.000 km = 250.000.000 krát

Druhy tlumičů:Kapalinové (olejové) - píst tlumiče prostě tlačí nebo nasává olej skrz ventily na pístnici a mezi pracovním válcem a zásobníkem

Dvoupláštové plynokapalinové - nahoře v zásobníku oleje tj. ve vnějším plášti je v oddělené komoře dusík, stlačený na relativně nízký tlak. Používá se tlak od 2.5 do 5.0 bar. Během práce tlumiče, zvláště při větším zatížení a rychlostech dochází totiž k zpěnění pracovního oleje a tím ke ztrátě původní charakteristiky tlumení. Stlačený inertní plyn udržuje obě nádoby pod tlakem a tím snižuje pěnění kapaliny na minimum.

Jednoplášťové plynokapalinové - pouze jedna nádoba, přepouštěcí ventily umístěny jen na pístnici. Komora se stlačeným plynem je přímo v nádobě ve spodní části. Pro tuto konstrukci je plyn stlačen už na vysoký tlak, používá se 25 až 30 bar.

První příznaky opotřebení:
Tlumič - přechodTlumič - vodaV první řadě je nutné zdůraznit, že tlumiče nemají nekonečnou životnost. Jen zřídka se opotřebovávají rovnoměrně, stejně jako pružiny. K samotnému opotřebení tlumičů pérování dochází postupně a nepostřehnutelně a kilometr po kilometru se snižuje kontrola nad pohybem karoserie a kol, aniž by to řidič registroval.
Mezi příznaky opotřebení patří ztráta jízdního směru v důsledku působení bočního větru, nerovnoměrně sjeté pneumatiky, chvění volantu, při brždění klesá příď automobilu k vozovce, může se navíc projevovat lehkým poskakováním, celkovým pohupováním vozu nebo únikem oleje. Prvními příznaky zcela opotřebení tlumiče identifikujete podle neovladatelně odskakujícího kola. Opotřebené tlumiče mají negativní dopad na životnost některých dílů podvozků, jako jsou např. homokinetické klouby nebo ložiska kol, což následně zbytečně zatěžuje rodinný  rozpočet. Zajisté se vyplatí pravidelná kontrola stavu tlumičů a jejich včasná výměna.

Co se děje při 50% opotřebení tlumičů?
brzdná dráha se při rychlosti 80 km/h na nerovném povrchu při 50% opotřebení tlumičů prodlužuje o 2,6 m
u vozidel vybavených systémy ABS/ESP se brzdná dráha prodlouží dokonce o 5,8 m oproti tlumičům v dobrém stavu
mnohem dříve dochází k aquaplaninku (např. při 6 mm povrchové vody na vozovce vůz ztrácí adhezi již při rychlosti 109 km/h oproti 125 km/h za předpokladu neopotřebovaných tlumičů)
dochází k horší směrové stabilitě
výrazně stoupá náchylnost na boční vítr
zvyšuje se únava řidiče až o 26% co sebou přináší zvýšené riziko nehody
dochází ke změně výšky světlometů a následnému oslnění protijedoucích řidičů
způsobuje předčasné opotřebení pneumatik, pružin, ložisek kol, hnací poloosy, hlavy řídící tyče a dokonce i převodovky a řady dalších dílů

Doporučení:Pravidelná kontrola stavu tlumičů je nutná po 20.000 km a jejich výměna se doporučuje mezi 60 – 75.000 km. Opotřebení tlumičů z 50% dosáhne většina automobilů již po 80.000 km v případě kvalitních komunikací, což ve většině případů odpovídá 3-4 roky starým vozům. Tlumiče se vždy mění v párech. V současné době poskytuje např. firma Monroe bezplatné testování tlumičů. Navíc pokud po koupi nebudete s tlumiči spokojeni, můžete je do 60 dní vrátit a bude Vám proplacena dokonce i jejich výměna. Více informací je k dispozici zde.


Závěr:
TlumičDodržování intervalů doporučených kontrol tlumičů může záchranit život, zejména pokud je vůz plně využíván. Mimo to nové tlumiče pérování jízdu značně zpříjemňují, prodlužují životnost mnoha komponentů včetně pneumatik (o 7%) a rapidně zlepšují jízdní vlastnosti automobilu. 

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91