Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Spolehlivost aut: na původu záleží

24.06.2007 - 19:49   |   Idnes.cz   |   komentářů (0)
"Nejlepší fiat je z úterního dopoledne..." podobné průpovídky směřují k autům různých značek. Polský Opel Astra je prý méně kvalitní než ten německý. Podobně nechvalné hodnocení se nese na adresu socialistických škodovek z bratislavského závodu automobilky. Jak je to s kvalitou aut pocházejících z různých továren stejné automobilky, studoval renomovaný J.D. Power.

Zajímat se o to, odkud pochází zrovna váš plechový miláček, se může vyplatit. Kvalitou vyhlášené japonské toyoty mají rozdílné procento závad ve svých domácích továrnách. 

Pravděpodobnost závady toyoty z japonské továrny Fujimatsu je o 3 procentní body vyšší než u auta "narozeného" na jihojaponském ostrově Kjúšú. Honda z americké fabriky je lepší než japonská.

Automobilky tvrdí, že jejich kvalitativní standardy jsou na celém světě stejné a splňují je všechny fabriky, lhostejno, jsou-li v Německu, USA, nebo Číně. Průzkum mezi americkými řidiči ale ukazuje, že rozdíly mezi jednotlivými fabrikami budou.

V přehledu jsou pouze auta a automobilky, které seženete na severoamerickém trhu. Kromě lincolnu, velkých modelů GM a některých amerických hond a toyot jde ale o modely, které jsou k mání i v evropských showroomech. Českou škodovku bohužel v přehledu nenajdeme.

Nejlépe si z evropských značek přítomných na severoamerickém trhu vede BMW. Trojková BMW ve verzích sedan nebo kupé z řezenské fabriky mají 37% pravděpodobnost, že je postihne závada. Stojí za doplnění, že trojkové BMW se vyrábí také v závodech v Lipsku a Mnichově v jihoafrickém Rosslynu a čínském Shenyangu. Fabrika v Řezně funguje 20 let, 10 tisíc jejích zaměstnanců vyrábí kromě trojek také řadu 1, auta německé policie, hasičů apod.

Na druhém místě v Evropě jsou podle žebříčku J.D. Power mercedesy z továrny v Sindelfingfenu. Postihuje je v průměru 41 závad na sto vozů, Audi je třetí se 44 poruchami.

Celkové vítězství si odváží Lincoln Town Car vyráběný ve fabrice Fordu v michiganském Wixomu. Na stovku vyrobených vozů připadá 35 závad.

Podle J.D. Power připadá na 100 vyrobených aut v průměru 125 technických problémů. V posledních dvaceti letech se rožně počet poruch snižuje o 6 procent ročně. Každých 7-8 let se množství závad sníží o polovinu.

A ještě jedno zajímavé číslo: model, který se prodává déle než jeden rok, má o 7 procent méně závad, než když vyjel na trh jako nový.

Do průzkumu renomované společnosti J.D. Power bylo zahrnuto 95 tisíc respondentů, kteří vlastnili auto alespoň 90 dní. Každý odpovídal na 228 otázek.

Které fabriky jsou nejlepší
Továrna počet závad na sto vyrobených aut vyráběné modely
absolutní vítěz
Ford Motor Company - Wixom, Michigan 35 Lincoln Town Car
Amerika    
GM - Oshava 2, Ontario, Kanada 42 Buick LaCrosse, Pontiac Grand Prix
Honda - East Liberty, Ohio 44 Honda Civic Sedan, Honda Element
Asie
Toyota - Kjúšú, Japonsko 41 Lexus ES 350, IS 250/IS 350, RX 350, RX 400h, Toyota Highlander, Toyota Highlander Hybrid
Toyota - Fujimatsu, Japonsko 44 Toyota Prius
Honda - Sayama, Japonsko 47 Acura RL, Acura TSX, Honda Accord Hybrid Sedan, Honda Accord Sedan, Honda CR-V
Honda - Suzuka, Japonsko 47 Honda Civic Hybrid Sedan, Honda Civic Sedan, Honda Fit (Jazz), Honda S2000
Evropa
BMW - Řezno, Německo 37 BMW 3 Coupé a Sedan, BMW 1
Mercedes-Benz- Sindelfingen, Německo 41 Mercedes-Benz c, CL, CLS, E, E kombi, S
Audi - Nickarsulm, Německo 44 Audi A6 sedan a avant, A8, RS4 sedan, S6 sedan, S8

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88