Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Policie nezvládá silnice smrti

03.07.2007 - 13:57   |   www.idnes.cz   |   komentářů (0)
Pro řidiče je to dobrá i špatná zpráva zároveň. Dobrá v tom, že nebezpečných a nepřehledných míst na silnicích v Česku je čím dál méně. A špatná proto, že někde bude trvat ještě několik let, než úřady nechají silnici přestavět nebo než zcela nová silnice odvede dopravu jinam.

Podle posledních údajů je v Praze nejhorší silnicí z hlediska počtu dopravních nehod přetížená Jižní spojka a navazující úsek směrem na Černý Most. Řešení nepřijde dřív než za šest let, kdy bude dokončena část dálničního obchvatu Prahy směrem na Plzeň, který z Jižní spojky odvede především kamiony.
 
Nejnebezpečnější silnicí v Česku je téměř nepřetržitě rozkopaná a auty zahlcená dálnice D1. Uleví jí až nová rychlostní silnice z Hradce Králové do Ostravy, jejíž dokončení se stále odkládá. MF DNES na začátku prázdnin přináší přehled životu nebezpečných úseků silnic i konkrétních míst.

Ze Švýcarska do průšvihu
Osmi lidem, kteří si před víkendem nejspíš ještě plánovali letošní prázdniny, už dovolená nevyjde. Zemřeli totiž v uplynulých dvou volných dnech na českých silnicích. Bilance byla přitom mnohem horší než loni, kdy při prvním prázdninovém víkendu zahynuli jen dva lidé.

Loni prvního července začal platit bodový systém a nikdo si tehdy nedovolil, aby mu ručička tachometru přelezla byť jen o kilometr v hodině nad povolenou rychlost. "Já si tady připadám jak ve Francii nebo ve Švýcarsku, všichni jezdí, jak mají. Uvidíme, jestli to řidičům vydrží," glosoval tehdy změnu Josef Tesařík z dopravní policie.
 
Jak si připadá nyní? "Blbě," přiznal Tesařík. Dodal, že nárůst mrtvých zavinilo i horké počasí, kdy lidé za volantem spěchali a byli nervózní, a také to, že školní rok tentokrát neskončil uprostřed týdne.

"V uplynulých letech totiž odváželi rodiče děti na prázdniny už před víkendem a provoz se rozmělnil," vysvětluje Tesařík.
 
Hlavním důvodem je však nekázeň řidičů. Tesařík také upozorňuje na vzrůstající počet nehod, kterých se účastní motocyklisté. "Lidé jsou totiž bohatší a mohou si domů pro radost koupit motorku, kterou ne vždy zvládnou," míní Tesařík.

Pozor, úsek častých nehod
Velká část smrtelných nehod připadá na notoricky známá riziková místa, kde řidiči často bourají.
V létě riziko stoupá, protože lidé jezdí na dovolenou často přes celou zemi i přes místa, která neznají.

MF DNES přináší aktuální přehled čtrnácti nejnebezpečnějších úseků – za každý kraj jeden, kde při nehodách zemřelo či bouralo více lidí. Překvapující je, že se mezi nimi objevují i "stálice", jako hlavní tah na Zlínsko přes Buchlovské hory, obchvat Loun nebo pražská Jižní spojka a její okolí.

"Nejvíce nehod se tam stane u nájezdů. Řidiči si myslí, že když vjíždějí na Jižní spojku, že zde funguje metoda zipu. A to i přesto, že značky ukazují opak," vysvětluje šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Jenomže ne za vše mohou řidiči. Průtah Prahou už záplavu aut nepojme a řidičům uleví až takzvaný vnější okruh v roce 2013. Z nebezpečné silnice Hradec–Praha takhle už třeba odvedla provoz dálnice D11.

Bohužel tento efekt ještě nefunguje úplně, protože dálnice končí dočasně před Hradcem a z jejího nelogického napojení se stal přechodně další nebezpečný úsek.

Kritická místa

Plzeňský kraj
Úsek Třemošná–Kaznějov
Řidiči se tam při předjíždění
nestihnou včas vrátit.

Karlovarský kraj
Abertamská zatáčka, kde auta
snadno dostanou smyk.

Jižní Čechy
Silnice u Nažidel. Na nebezpečné
stoupání a klesání doplácejí
hlavně kamiony.

Střední Čechy
Silnice u Lotouše, kde řidiči často
předjíždějí i přes plnou čáru. Na
silnici jsou vyjeté koleje.

Praha
Jižní spojka a Štěrboholská.
V kolonách si řidiči neudělají
často místo na nájezdech.

Ústecký kraj
Obchvat Loun. Přehledná silnice
vybízí k předjíždění a závodění.

Liberecký kraj
Na silnici mezi Českou Lípou a
Novým Borem řidiči nebezpečně
předjíždějí.

Královéhradecký kraj
Provizorní sjezd z dálnice D11,
která náhle končí.

Pardubický kraj
Křižovatka Nový Dvůr u
Heřmanova Městce. Tři ze čtyř
silnic zde vedou z kopce.

Vysočina
Rozkopané úseky na D1.
Letos v létě je zúžení mezi Velkým
Meziříčím a Ostrovačicemi.

Střední Morava
Křižovatka obchvatu mezi Dolním
Újezdem a Lipníkem nad Bečvou.
Změnila se přednost v jízdě.

Jižní Morava
Silnice Brno–Znojmo. Úsek u
Lechovic svádí k rychlé jízdě.

Moravskoslezský kraj
Úsek Příbor–Nový Jičín. Zmatený
řidič vjede do protisměru nebo ho
zaskočí náhlé zúžení.

Zlínský kraj
Silnice přes Buchlovské hory.
Řada ostrých zatáček
nebezpečných pro motocyklisty.

Pozn.: Foto od Policie CZ

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86