Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Ceny v autoservisech stouply za dva roky o desetinu

20.07.2007 - 05:49   |   www.idnes.cz   |   komentářů (0)
Ceny oprav v tuzemských autoservisech se v posledních dvou letech zvýšily o deset až 20 procent. Mohou za to především rostoucí režijní náklady, ale i růst platů automechaniků v některých regionech, kde jde o nedostatkovou profesi, řekl prezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozidel ČR Josef Lhoták.

Ceny jedné hodiny servisních prací začínají na zhruba 300 korunách u neznačkových servisů. U autorizovaných servisů luxusních značek však mohou výrazně přesáhnout 1000 Kč.

Ceny se rovněž liší podle typu úkonu. Levnější jsou mechanické práce, dražší jsou klempířské nebo lakýrnické práce.

Zavedení tzv. blokové výjimky před třemi lety umožnilo podle tajemníka Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky Miroslava Brůžka neautorizovaným autoservisům přístup k originálním dílům a dokumentaci k automobilům, značkové servisy zase mohou vyjma povinného odběru 30 procent originálních dílů, používat díly nejen od automobilky, ale i díly srovnatelné kvality od jiného dodavatele.

Zhruba 80 procent autodílů přitom pochází od jiného výrobce, než je automobilka, která je však do zavedení blokové výjimky často prodávala pod svým označením.

"Zvýšení počtu autorizovaných servisních partnerů značek VW a Audi po zavedení blokové výjimky a z toho plynoucí zesílená konkurence zákonitě vedla ke zlepšené nabídce pro zákazníka," potvrdil mluvčí Import VW Group Jan Klíma.

"Bloková výjimka má působit výrazně ve prospěch zákazníka, a také tomu tak v praxi je," uvedl Lhoták. Podle něj se ale chování motoristů na základě výjimky výrazně nezměnilo.

"Samozřejmě, že malá část klientů zjistila kupříkladu to, že si mohou nechat provést běžnou údržbu nebo inspekční prohlídky po ujetí určitého počtu kilometrů i u vozidel, která jsou ještě v záruce, i v nezávislých autoopravnách," dodal.

V České republice je v současnosti kolem 1500 autorizovaných obchodníků a servisů, tedy tzv. značkových autoservisů. Dále je v tuzemsku zhruba 6000 nezávislých autoopraven, z nichž je necelá třetina zapojena do některého ze servisních konceptů. Ty zastřešují velcí dodavatelé autodílů, se kterými mají tyto nezávislé autoopravny příslušnou smlouvu.

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88