Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Toyota Avensis 2.2 D-4D

01.01.1970 - 01:00   |   www.lidovky.cz, www.tipcars.com   |   komentářů (0)

Avensis druhé generace se prodává od roku 2003 a patří mezi úspěšné modely bez větších chybiček. Přesto Toyota chce nabízet maximum. Pro modelový rok 2007 se tento model v uplynulých týdnech podrobil faceliftu a doznal mnoha vylepšení

MAGAZíN 11.01.07 | 00:00 Toyota Avensis přichází po mírném faceliftu a mnoha vylepšeních v plné formě zaútočit na konkurenci. Na první pohled nepozorujeme žádné výrazné změny a proto si Avensis podrobně proklepneme v tradičním týdením redakčním testu.

Toyota Avensis 2.2 D-4D  prvni fotoAvensis druhé generace se prodává od roku 2003 a patří mezi úspěšné modely bez větších chybiček. Přesto Toyota chce nabízet maximum. Pro modelový rok 2007 se tento model v uplynulých týdnech podrobil faceliftu a doznal mnoha vylepšení. Boj o zákazníky ve střední třídě je tvrdý a tak žádná automobilka nesmí zaspat a musí své vozy neustále vylepšovat.

 

 

 

 

Hlavní změny pro modelový rok 2007:
- přepracovaná příď vozu (nový nárazník s integrovanými mlhovými světly, pozměněná maska atd.)
- nový tvar předních světlometů (ve vyšších výbavách xenony HID)
- směrová světla integrovaná do zpětných zrcátek
- přepracovaná zadní světla
- nové barvy karoserie
- nové druhy litých kol
- nové čalounění interiéru + rozmístění ovládacích prvků
- ovládací prvky na volantu

Toyota Avensis 2.2 D-4DAvensis je nabízen ve třech karosářských verzích (sedan, liftback a kombi). Vybírat lze ze čtyřech zážehových motorů VVT-i (1.6, 1.8, 2.0 a 2.4) a ze třech vznětových D-4D (2.0 - 125 hp, 2.2 - 150 hp a 2.2 -180 hp). Volit lze z pěti stupňů výbavy (terra, sol, exlusive, lux a premium). Námi testovaný Avensis v provedení kombi byl vybaven motorem 2.2 D-4D 150hp ve výbavě exclusive, která zahrnuje: ABS+EBD, VSC+TRC+BA, 4x kotoučové brzdy, čelní airbagy vpředu, boční airbagy vpředu, kollní airbag řidiče a hlavové airbagy vpředu i vzadu, přední mlhovky, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, imobilizér, xenonové světlomety HID s ostřikovači, dešťový senzor, elektricky ovládaná okna vpředu i vzadu, výškově a podélně nastavitelný volant, kožený volant a hlavice řadící páky, samostmívající vnitřní zrcátko, vyhřívání předních sedadel a stěračů, palubní počítač s multifunkčním displejem, dvouzónová automatická klimatizace, audio systém (měnič na 6 CD s MP3, 8x repro), ovládání audiosystému na volantu a tempomat.

Karoserie:

Toyota Avensis 2.2 D-4D - bokKombi je na délku ze všech karosářských verzí nejdelší. Měří 4715 mm, přesto jeho siuleta působí vyváženým dojmem, který podtrhují nová litá kola, směrovky integrované ve zpětných zrcátkách a stříbrné střešní lišty. Příď nese nejmarkantněšjí známky omlazení. Žebrování masky doznalo největších změn spolu s přepracovaným nárazníkem a novým tvarem světlometů. Všechny tyto úpravy nezasvěcený na první pohled nepozná. Pokud vedle sebe nebude stát inovovaný model s dosavadním, rozdíly najdete jen těžko. Designéři k radikálním změnám neměli zatím důvod. Avensis i po třech letech na silnicích vypadá svěže a mnoho zákazníků si ho pořizuje pro jeho skromnou nenápadnost a zároveň vyváženost. S Avensisem na sebe nepoutáte pozornost ostatních, což může někomu plně vyhovovat. Páté dveře se vyklápějí dostatečně vysoko. Úhel otevírání všech dveří je dostatečný a nastupovaní nečiní žádný problém.

(+) nenápadný elegantní design  

Interiér:

Toyota Avensis 2.2 D-4D - sedadlaSedadla mají dostatečné dimenzování a jejich nastavení probíhá výhradně manuálně. Čalounění vypadá velmi kvalitně a použité plasty patří k těm měkčím a velmi příjemným. Potěší látkou čalouněné výplně dveří a dokonce i sloupky. Řidič nalezne rychle správnou pozici za volantem díky výškovému i podélnému seřízení volantu. Rozmístění ovládacích prvků je dobře vyřešeno a za celou dobu testu jsem nemusel žádný ovládací prvek hledat. Na volantu lze prsty levé ruky ovládat nastavení audiosoustavy, pravou pro změnu palubní počítač. Tempomat nalezl umístění na samostatné páčce vpravo pod volantem. V kapličce za volantem nalezneme optitronové ukazatele rychlosti a otáček. Mezi nimi je umístěn displej palubního počítače, který se sem přesunul po loňském faceliftu ze středové konzole. Místo displeje byla horní část středové konzole využita pro zavírací schránku, pod kterou zůstal audiosystém, který také neušel modernizaci.

V interiéru naleznou dostatek místa i osoby vyššího vzrůstu. Řidičovo sedadlo lehce nastavíte všemi směry. Sedadla jsou sice tvrdší, ale pohodlná. Přední se vyznačují solidním bočním vedením a zajisté nejsou překážkou při dlouhých cestách.

Zavazadlový prostor poskytuje objem 520 litrů což je stejná hodnota jako v případě sedanu a o 10 litrů více než v případě liftbacku. Přistup u verze kombi je však ze všech karosářských verzí nejpohodlnější. Zklamáním pro mě byla naměřená šířka zavazadlového prostoru v oblasti podběhů kol (820 mm). V ostatním místech však šíře dosahuje solidních 970 mm a ložná délka v pětimístném uspořádání dosahuje 1110 mm. Po sklopení druhé řady sedadel se lze dostat až na hodnotu 1760 mm a celkový objem 1500 litrů. Po sklopení sedadla spolujezdce pohodlně převezete i velmi dlouhé předměty. Zajímavostí je praktické dvojité dno obsahující řady schránek.

(+) kvalitní materiály a kvalitní dílenské zpracování
(+) prostornost
(+) ergonomie
(+) sedadla
(+) zavazadlový prostor
(-) absence držáků napojů
(-) větší průměr volantu 

Motor:

Toyota Avensis 2.2 D-4D - motorVznětový turbodiesel se systémem common-rail o výkonu 110 kW je středem nabídky dieselovým agregátů. Uložený napříč s minimem vibrací a skvělým odhlučnění patří k tomu nejlepšímu co můžete dostat. Jeho silnější upravenou verzi jsme nedávno testovali v Lexusu IS220d, kde se osvěčil. V Toyotě vynikl především minimem vibrací přenášejícím se do kabiny vozu. Do řadící páky a do pedálů se nepřenáší ani minimum vibrací. Odhlučnění je na dobré úrovni a skvěle sekunduje Lexusu, který patří ke špičce v pohlcování hluku. Nikterak oslnivý výkon 110 kW při 3600 zachraňuje maximum točivého momentu, které je k dispozi mezi 2000 - 3200 otáčkami. Ve spojení s 6 rychlostní převodovkou motor poskytuje dostatečnou akceleraci v pružném zrychlení a je pro vůz naprosto ideální volbou. I při plném zatížení je ideální pohonnou jednotkou, která je navíc vysoce úsporná. Test spotřeby naleznete zde.

(+) skvělé odhlučnění a výborné potlačení vibrací
(+) nízká spotřeba
(+) rozsah maxima točivého momentu
(-) chvilkový chrapot při určitých otáčkách a při studeném startu

Jízdní vlastnosti:

Toyota Avensis 2.2 D-4D - interVyvážené, příkladné a komfortní. Takové svezení poskytuje Avensis v provedení kombi. Podvozek skvěle žehlí nerovnosti našich silnic a to i přes obuté pneumatiky s profilovým číslem 50. Avensis se v zatáčkách nikterak výrazně nenaklání, jízda je pohodlná a vůz je stabilní i při vyšších rychlostech. Až kolem stosedmdesátky je dlouhá karoserie mírně náchylná na boční vítr a má tendenci se jemně vlnit. Přesto řízení poskytuje dostatek klidu. V Avensisu, stejně jako v Lexusu IS220d při vysokých rychlostech v interiéru začíná panovat naprosté ticho, které ruší jen aerodynamický svist. Hluk od kol a motoru odchází do pozadí a se spolujezdcem můžete hovořit bez zvýšení hlasu.

Toyota Avensis 2.2 D-4D - intDo zatáček se Avensis vrhá ochotně a s vervou, která není u kombíků běžná. Motor totiž nezatěžuje příď tolik jako v konkurenčních vozech a tak se nestane, že pojedete neplánovaně rovně. Slalom i kružnici naložený Avensis zvládá velmi dobře. Při zpětném manévru budete cítit dlouhou záď, která jakoby by chtěla pokračovat rovně. Ale je to jen pocit v řízení. V běžném provozu nenarazíte na hranu jízdních vlastností. Ani při velmi hrubém zacházení a vypnutém stabilizačním systému se mi nepodařilo Avensis vyvést radikálně z míry. Příkladné jízdní vlastnosti podtrhuje i solidní výkon motoru chlubící se výrazným pružným zrychlením. Na šestku s ním velmi svižně zrychlujete do stosedmdesáti. Toyota Avensis 2.2 D-4D - intAž při rychlosti kolem 190 km/h motor ztrácí dech a jen pozvolna zrychluje. Po městě jsem nejčastěji jezdil na trojku a mimo město můžete plout devadesátkou jak na čtyřku, tak na šestku. Motor mezi 2000 až 3200 poskytuje velmi slušné hodnoty zrychlení, a tak předjíždění i v zakázaných rychlostech je radostí. Akcelerace v nízkých rychlostech je slušná nikoliv závratná. Po sešlápnutí plynového pedálu je odezva motoru téměř okamžitá. Přesto, kdo vyznává sportovnější styl jízdy, může sáhnout po silnější variantě tohoto motoru.

 

 

 

Toyota Avensis 2.2 D-4D - int nocŘazení je naprosto precizní. Dovolím si ho hodnotit jako jedno z nejlepších, které můžete v současné době dostat. Rychlosti přesně zapadají, což umocňují ideálně dlouhé dráhy řadící páky. Nežádoucí zvukové kulisy při řazení jsou pro Avensis cizí. Řízení je příjemně tuhé a taktéž přesné. Zároveň poskytuje slušnou zpětnou vazbu. Kam si to nasměrujete, tam pojedete. Z Avensisu i po dlouhých cestách vystoupíte neunaveni a v naprosté pohodě.

(+) precizní řízení a řazení
(+) komfortní odpružení
(+) příkladné jízdní vlastnosti 

Závěr:

Toyota Avensis 2.2 D-4D - kufrToyota Avensis je skvělé kombi. Dokonalý rodinný expres. Avensis poskytuje dostatek prostoru pro cestující i pro jejich zavazadla. Jízdní vlastnosti patří k vůbec nejvyváženějším ve střední třídě a těžko nalezneme přemožitele. Moderní vznětové motory značené D-4D patří v současné produkci na samou špičku. A to nejen díky velmi příznivé spotřebě. Nenápadná elegance karoserie zaručuje malou atraktivitu mezi zloději a závistivými spoluobčany.

 

 

 

Celý článek neleznete na www.lidovky.cz

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9