Jak vybrat leasingovou společnost?
Při výberu leasingové společnosti byste měli brát v úvahu následující faktory:
-
Silné finanční zázemí
Zásadně byste měli spolupracovat jen s renomovanou leasingovou společností, která má silné finanční zázemí. Leasingové společnosti si na financování nákupů automobilů většinou půjčují od bank. Nakoupená auta pak dávají do zástavy ve prospěch věřitelských bank. Zbankrotuje-li Vaše leasingová společnost, s největší pravděpodobností přijdete o „svůj“ automobil, i když platíte bezproblémově. „Váš“ automobil je totiž ve vlastnictví leasingové společnosti. Banka ho zabaví a z jeho prodeje se snaží uhradit závazky, které vůči ní má leasingová společnost. Mezi finančně nejsilnější leasingové společnosti patří CAC Leasing, ČSOB Leasing, GE Money Auto, ŠkoFIN a Leasing České Spořitelny. Většina z nich také nabízí velmi kvalitní služby, o čemž svědčí jejich více než 50%-ní podíl na trhu. -
Cenové srovnání
Je přirozené vybrat si tu levnější nabídku. O způsobu cenového srovnání se více dozvíte zde. -
Doplňkové služby
Neméně důležité jsou také doplňkové služby, jako je možnost předčasného (řízeného) ukončení leasingové smlouvy, výběru pojišťovny, individuálního pojištění, vyšších zůstatkových hodnot, delší doby financování a či nepravidelného splácení.
Nutné podklady
Nutné podklady pro vyřízení leasingové smlouvy zahrnují platný občanský průkaz, rodný list a výpisy z účtu, kam Vám chodí výplata či potvrzení zaměstnavatele o výši platu. U ne příliš drahých vozů a složení zálohy převyšující 30% ceny vozu stačí u některých leasingových společností předložit pouze občanský průkaz a rodný list. Pro uzavření leasingové smlouvy zpravidla musíte prokázat čistý měsíční příjem (upravený o další závazky) ve výši minimálně dvojnásobku měsíční leasingové splátky.
DPH u leasingu
Na leasingové nabídce i splátkovém kalendáři uvidíte výši DPH – 19% pro finanční službu i předmět leasingu. Leasingové financování je výhodné právě díky tomu, že si leasingové společnosti mohou DPH 19% u auta odečíst z ceny vozu, což snižuje Vámi zaplacené úroky.
Pojištěji u leasingu
Všechny leasingové společnosti vyžadují, aby vůz byl havarijně pojištěn. Požadavky na maximální výši spoluúčasti se různí podle leasingové společnosti. Sjednat a zaplatit pojištění odpovědnosti (tzv. Povinné ručení) je povinností majitele vozu.
Leasingovy koeficient
Leasingový koeficient je poměrové číslo, které ukazuje o kolik více zaplatíte za pořízení vozu na leasing ve srovnání s pořízením tohoto vozu za hotové. Obecně vzato by se do čitatele mělo započítat všechno, co v leasingu zaplatíte vč. DPH (bez pojištění), a do jmenovatele cenu vozu vč. DPH. Exituje ale zhruba kolem 20 některých celkem férových, ale některých velmi zavádějících způsobů výpočtu leasingového koeficientu. V naší leasingové kalkulačce používáme následují, dle našeho názoru nejobjektivnější způsob výpočtu:
Čitatel: součet zálohy na leasingové nájemné, paušálního poplatku vč. DPH, sumy všech splátek leasingového nájemného vč. DPH bez pojištění a zůstatkové hodnoty vč. DPH Jmenovatel: cena vozu vč. DPH
Výsledkem je číslo větší než 1, které vám za desetinnou čárkou ukazuje kolik % zaplatíte navíc, když si vůz pořídíte na leasing ve srovnání s tím, kdybyste si je pořídili za hotové. Např. koeficient 1,158 znamená, že za dobu leasingu zaplatíte 15,8% z ceny za to, že jste si auto pořídili na leasing.
Porovnání dvou nabídek
Při srovnání dvou leasingových nabídek je třeba vzít v úvahu součet všech plateb, které za dobu leasingu zaplatíte. Jedná se o:
-
zálohy na leasingové nájemné
-
paušální poplatek na začátku smlouvy
-
všechny leasingové splátky včetně pojištění i povinného ručení
-
zůstatkovou hodnotu
Není snad třeba připomínat, že je nutné srovnávat srovnatelné: tedy stejnou cenu, značku a typ auta a stejnou délku trvání leasingu. V případě, že je zůstatková hodnota na konci leasingu vyšší než symbolická (> 2000 Kč) doporučujeme srovnat současnou hodnotu (NPV) těchto dvou variant.
Čtěte také:
- Co to jsou elektronické kupony.
- Co je to šrotovné?
- Jak na poškozenou dálniční známku
- Nafta je jiná. Máme se jí bát?
- Prasklý řemen = díra v rozpočtu
- Jak si sednout v autě bezpečně
- Chystáte se koupit ojetý vůz?
- Vše o dovozu ojetého automobilu
- Lze spočítat roční náklady na provoz auta?
- Jak se můžete bránit, když se vám počet přidělených bodů nezdá?