Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Jak přihlásit auto dovezené z EU

01.01.1970 - 01:00   |   Lidové noviny   |   komentářů (3)

Osobní automobil se stal běžnou a nepostradatelnou součástí denního života. Kde a jak lze pořídit nový vůz, ví asi každý. Jak je to ale s ojetým vozem, respektive jeho dovozem ze zahraničí? Situace se navíc od prvního července letošního roku změnila

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 08.11.2006
Název: Jak přihlásit auto dovezené z EU
Ročník: 19
Číslo: 260
Autor: JAN ČERNÝ


DOVOZ Z EU

Osobní automobil se stal běžnou a nepostradatelnou součástí denního života. Kde a jak lze pořídit nový vůz, ví asi každý. Jak je to ale s ojetým vozem, respektive jeho dovozem ze zahraničí? Situace se navíc od prvního července letošního roku změnila.
Při koupi nového automobilu má kupující poměrně jednoduchou úlohu. Musí si požadovaný automobil vybrat a určit u něj barvu a konkrétní provedení. Poté jej zaplatí a odjede. V případě ojetého vozu je ale celá situace složitější. Nabídka vozů na českém trhu s ojetými vozy je bohatá, nicméně se může stát, že nenajdete vysněný model vozu ani v jednom ze stovek bazarů, nenarazíte ani na jediný inzerát, který by naplňoval vaše představy. Co teď?
Odpověď je celkem jednoduchá. Porozhlédněte se v zahraničí. Varianta nákupu vozu v cizině má své příznivce i odpůrce. Ti první argumentují větším výběrem vozů, bohatší výbavou, jejich lepším technickým stavem. Odpůrci zase poukazují na větší počty ujetých kilometrů, problémy s případnou zárukou při poruše nebo potížemi s registrací vozu do provozu v České republice. Jak však takový nákup a následná registrace probíhá?

Kolečko po úřadech

Výběr vozu v cizině lze v dnešní době uskutečnit bez problémů na internetu. Pak stačí jen kontaktovat prodávajícího, domluvit si schůzku a předvedení vozu. Až sem je postup stejný jako při prodeji u nás. Prvním problémem však může být odvoz automobilu domů. Ať přepravu uskutečníme na odtahovém voze nebo po vyřízení německých převozních značek (desítky eur), vždy se jedná o další náklady. Po dovozu do České republiky je potřeba automobil registrovat do provozu. Postupů je hned několik. V prvním případě navštívíme s vozem STK, od technika obdržíme tzv. základní technický popis (ZTP) a protokol před schválením technické způsobilosti. Nutné je také měření emisí, od nichž dostaneme protokol a "růžovou kartičku". S těmito doklady a s doklady o nabytí vozu (faktura, kupní smlouva) navštívíme magistrát, oddělení dopravně správních agend (dříve dopravní inspektorát), které se zabývá přímo dovozy automobilů ze zahraničí. Zde vystaví čistopis technického průkazu, případně nás rovnou zapíší jako majitele. Na vystavení čistopisu technického průkazu mají úřady lhůtu 30 dní. S vozem se zatím samozřejmě jezdit nedá. Druhý postup při registraci vozu je umožněn díky novelizovanému zákonu 226/2006 Sb., který stanoví odlišné podmínky pro dovoz vozidel z Evropské unie. Ty mohou být na rozdíl od minulosti starší než osm let. Paragraf 35 tohoto zákona stanoví povinnost u dováženého vozidla prokázat "udělení osvědčení o homologaci typu ES" nebo "schválení technické způsobilosti typu vozidla vydaného jiným členským státem Evropské unie". V praxi se může jednat třeba o původní technický průkaz. Podrobnější informace lze o tomto získat na webových stránkách ministerstva dopravy.

Zkrácené kolečko...

Pokud se tedy jedná o vůz z Evropské unie s platnou homologací, stačí navštívit STK a provést dovozovou evidenční prohlídku, která obnáší kontrolu správnosti čísla karoserie VIN, typu motoru a ostatních údajů podle skutečnosti. Poté je třeba zajít s původním technickým průkazem a ostatními doklady na magistrát, nechat vystavit technický průkaz (opět lhůta 30 dnů) a získat registrační značky (SPZ). S vydanými značkami, TP a vozidlem je nutné opět navštívit STK a provést standardní technickou kontrolu a měření emisí. Poté je již možné vyrazit na silnice. Pozor. Podmínkou pro přidělení registračních značek je mít ve všech případech uzavřené povinné ručení.

Práce pro profesionály?

Je zřejmé, že dovézt a zaregistrovat si vůz ze zahraničí zabere poměrně hodně času a znalosti situace. Pomoci v těchto případech mohou zprostředkovatelé, kteří se zabývají vyřizováním těchto záležitostí profesionálně a na klíč. Na otázku, jak to lze uskutečnit, odpověděl Jaromír Zoubek, jeden ze zprostředkovatelů: "V podstatě potřebuji pouze plnou moc k zastupování ve věci dovozu a registrace vozu a veškeré potřebné doklady. Pak vše zpracuji a podám žádost klientovým jménem na magistrát. Hotové doklady a nové registrační značky potom vrátím." Každá služba něco stojí, ceny za zprostředkování jsou ale přijatelné a smluvní, takže se opravdu vyplatí využít služeb odborníků. Existují i specializované společnosti, jež se postarají o celý dovoz konkrétního automobilu včetně jeho přihlášení. Mnoho z nich své služby hojně nabízí na internetu.

***

Konkrétní příklad
Ford Focus 1,6 16V r. v. 2002
Koupě v ČR
Prodejní cena 244 000 Kč
Evidenční prohlídka 250 Kč
Poplatek za převod 1050 Kč
Celkem 245 300 Kč
Koupě v zahraničí
Prodejní cena 237 700 Kč
Doprava cca 400 km 8000 Kč
Evidenční prohlídka 400 Kč
STK 570 Kč
Emise 500 Kč
Poplatek za registraci 800 Kč
Vystavení TP 1500 Kč
Celkem 249 470 Kč

Jedná se o konkrétní modelový příklad ukazující výši nákladů na uvedení do provozu ojetého automobilu koupeného v ČR a v EU. Jde o dva různé automobily se stejnou specifikací, avšak s různými podmínkami provozu, které jsme vybrali z nabídky ojetých vozů v ČR a Německu. V tomto případě se výchozí ceny příliš neliší. U jiných automobilů je rozdíl obvykle významnější. V závislosti na místě koupě vozu se značně mění náklady na dopravu. Ostatní poplatky a povinnosti jsou v podstatě neměnné.

Jak přihlásit auto dovezené z EU

Prihlasenie na cudzinca

Zdravim, je mozne prihlasit auto na cudzinca ktory nema pobyt na SK? Ma iba viza...

Je mozne prihlasit auto rok vyroby 2000, ktere chci dovezt do Ceska?

Nemuzu se dopatrat toho, zda muzu u nas prihlasit auto, ktere chci dovezt ze zem...

Kdo přihlásí auto dovezené z Německa

mám STK a emise a potřebuji rychle vyřídit přihlášení na Magistrátu v Praze. Děk...

Diskutovat

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94