Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Řidiči se mohou pojistit proti ztrátě trestných bodů

01.01.1970 - 01:00   |   www.idnes.cz   |   komentářů (0)

Společnost Carlife PMP začala od března na českém trhu nabízet řidičům nové pojištění, které kryje riziko odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 trestných bodů

Společnost Carlife PMP začala od března na českém trhu nabízet řidičům nové pojištění, které kryje riziko odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 trestných bodů. Pojistka hradí náklady na náhradní dopravu po celou dobu zákazu řídit.

Podobný produkt na českém trhu zatím není, avšak ve vyspělých evropských zemích se vyskytuje. Carlife pojistku nabízí ve třech variantách podle výše pojistného plnění. Maximální limit plnění je 30 000 Kč měsíčně. Roční sazba se liší podle počtu získaných bodů, činí od 2 500 Kč do 10 000 Kč ročně.

Pojistka je určena pro každého řidiče, který má platný řidičský průkaz ČR nejméně dva roky a maximálně pět bodů na kontě. Pojištění přestává platit při spáchání jakéhokoli přestupku, za který se udělují čtyři a více bodů.

"Jde o zcela nový typ pojištění, ale myslím si, že své klienty si jistě najde," řekl ČTK ředitel makléřské společnost Insia Ivan Špirakus. Zájem očekává zejména od řidičů, kteří jsou skutečně na řízení ekonomicky závislí - profesionální řidiči, obchodní zástupci, nižší a střední manažeři - a jezdí v zásadě podle pravidel, ale obávají se drobných chyb, za které by mohli o body přijít. Podobné pojištění podle něj připravují i jiné pojišťovny.

Je zřejmé, že zájem řidičů bude určovat především výše pojistného. Jestliže cena pojištění bude vysoká, tak se spíše stane šancí bohatších a nezodpovědných řidičů, jak snížit finanční dopady případného odebrání řidičského průkazu.

Počet trestných bodů stále roste

Od spuštění bodového systému loni v červenci přibylo na kontech řidičů 697 660 bodů za 341 098 dopravních přestupků. Na silnicích je více než 250 měřičů rychlosti. Jen v Praze je stacionárními či mobilními radary sledováno 138 míst. Policie prý navíc jedná s ministerstvem dopravy o instalaci desítek dalších radarů s kamerami na mýtné brány v celé republice.

"Netolerujeme řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, ani bezohledné chování na silnici, které vede třeba až k trestným činům. Tento produkt je určen zodpovědným řidičům, kteří jen tráví spoustu času za volantem a pravidelně proto míjejí více radarů nebo jsou na svých cestách zastavováni k silniční kontrole častěji než ostatní řidiči," uvedl ředitel sekce pojištění Carlife PMP Allan LaGrange. V Británii ale například pojistky tohoto typu již kritizovaly skupiny prosazující bezpečnost provozu, podle kterých jde o nehoráznost.

Nejčastějšími prohřešky jsou podle policistů překročení nejvyšší povolené rychlosti, nedání přednosti v jízdě a nepoutání se bezpečnostními pásy. Častými prohřešky je také způsobení dopravní nehody nebo nevyhovující stav vozidla. Naopak na povinnost používat autosedačky pro děti si řidiči zvykli rychle.

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89