Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Fólie: Chraňte lak a dejte mu tu správnou barvu

01.01.1970 - 01:00   |   www.lidovky.cz, www.tipcars.com   |   komentářů (0)

Mnoho provozovatelů flotil si klade otázku, jak efektivně dát svému vozovému parku jednotný vzhled a ochránit jeho lak

Mnoho provozovatelů flotil si klade otázku, jak efektivně dát svému vozovému parku jednotný vzhled a ochránit jeho lak. Odpovědí mohou být fólie systému color-change. Ty dokáží předejít drobným poškozením a odbourávají nutnost kupovat všechny automobily v jedné barvě od jednoho výrobce.

FólieOdpovědí mohou být fólie systému xcolor-change. Ty dokáží předejít drobným škodám a odbourávají nutnost kupovat všechny automobily v jedné barvě od jednoho výrobce.
Automobilky nabízí pro odběratele velkých flotil dodání vozů ve firemní barvě zákazníka. Pro fleetového managera je pak mnohem jednodušší sladit autopark s corporate identity. Takováto možnost však pro menší klienty většinou nebývá a navíc zbarvení charakteristické pro některou flotilu negativně ovlivňuje zůstatkovou hodnotu vozidla při jeho prodeji. Kromě toho je lakování nákladné a náročné. Fólie jsou proto vhodným řešením, jak vozový park barevně sjednotit a zároveň ochránit, a to s ohledem na vstupní investice i částku získanou při konečném prodeji automobilu po vyřazení z fleetu.
FólieFólie na karoserie se běžně používají například pro vozy taxislužby, které tak nemusí provozovatelé nakupovat v předepsaných barvách, jak v některých zemích nařizuje legislativa. Výhody barevných fólií se uplatní i při změně firemní image, kdy lze celému autoparku rychle a kvalitně dát nový vzhled. Větší tloušťka fólie má velmi vysokou krycí schopnost, což umožňuje změnit barvu libovolně, například z černé na bílou a obráceně. Dalším kladem je tedy možnost využít u dealerů i aktuálních nabídek vozů, které by se jinak do flotily kvůli barvě nehodily.
Momentálně je možné vybírat ve vzorníku xcolor-change ze šestnácti barevných fólií, nebo jde zvolit čirou. Ta se aplikuje na místa karoserie nejvíce ohrožená a náchylná k poškození, jako jsou nárazníky, kapota nebo zpětná zrcátka. Toto ošetření není finančně náročné a může být zajímavé i pro společnosti poskytující operativní leasing, jejichž automobily jsou zpravidla podrobeny náročnějšímu režimu.


FólieFólie lze kombinovat a dále opatřit například vyřezávanou grafikou. Překryty mohou jimi být všechny díly karosérie, včetně těch nejsložitěji tvarovaných. Vytvoří se tak odstranitelný povrch, který je k nerozpoznání od laku a chrání jej. Výrobce doporučuje dobu tři až pět let a po tu garantuje, že z karoserie nebude nutné odstraňovat lepidlo fólie po jejím sejmutí. Tato lhůta koresponduje s dobou průměrného působení vozu ve fleetu. Fólie ale vydrží i déle.
Jejich instalace však není práce pro každého. Piotr Bobiňski, jednatel společnosti Safex, k tomu říká: „Práce s těmito fóliemi není nic pro kutily, jak se mnoho lidí stále domnívá. Je to práce náročná na přesnost, čistotu a správný pracovní postup.“ Chybně aplikované fólie, které se odlepují nebo mají vzduchové bubliny, jsou podle něj vidět na silnicích každý den.
Ochráněný vůz je možné čistit běžnými způsoby včetně automyček. Fólie nemění barvu natažením, nepodléhají povětrnostním vlivům a nemají tendence se postupně smršťovat. Ani po delší době tak není narušen vzhled vozidla. Případná poškození fólií se dají buď řešit lokální opravou, nebo odstraněním z daného dílu karoserie a jeho opětovným potažením.


FóliePotažení běžného vozu střední třídy vyjde podle Piotra Bobiňského na přibližně 17 000 až 25 000 Kč. Za dodávkový vůz si klient musí připravit podle velikosti v průměru o 5 až 10 000 Kč více, ochránit nárazníky a kapotu bezbarvou fólií stojí asi 4 000 Kč. Přesné cenové kalkulace se ale dělají až podle konkrétního automobilu a počtu vozů, které budou fóliemi potaženy.

Zdroj fotografií: Autosklo Holešovice.

 

 

 

 

Celý článek naleznete na www.lidovky.cz včetně fotografií.

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89