Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Jak vydělat při prodeji auta? Umýt ho

01.01.1970 - 01:00   |   www.idnes.cz   |   komentářů (0)

Odborné vyčištění vozů využívají živnostníci, firmy i jednotlivci. Přijde je na tisíc až dva a půl tisíce korun. Vyplatí se i při prodeji auta. Za vycíděný motor i interiér dostanete víc

Odborné vyčištění vozů využívají živnostníci, firmy i jednotlivci. Přijde je na tisíc až dva a půl tisíce korun. Vyplatí se i při prodeji auta. Za vycíděný motor i interiér dostanete víc.

Plnotučná hořčice v kufru auta špatně těsnila, miminko poněkolikáté za den poblinká sedačku, pes skočí do auta poté, co se vyválel u popelnic v zbytcích uzené makrely. Děti několikrát posvačí a všude se válí tisíce drobečků.

Ať už motorista využívá auto jako rodinný vůz, nebo pro podnikání, ví, jak se na potazích velmi rychle objevují neurčité skvrny. Specializované firmy vyčistí sedačky, palubky, koberec i celý interiér auta.

"Ze zákona máme povinnost čistit taxíky jednou za tři měsíce, ale realita je taková, že auta vozíme jednou za dva měsíce. A minimálně každý víkend nám aspoň jeden taxík zaneřádí zákazník natolik, že bez odborného vyčištění nemůže na ulici,“ říká majitel Taxi Simona v Pardubicích Roman Svoboda.

Suché čištění je levnější, mokré zbaví i zápachu
Firmy nabízejí čištění vozů suchou a mokrou cestou. Ta první obnáší kompletní vyluxování vozu a vyčištění plastových částí interiérů. Za tuto službu motoristé zaplatí sedm set a více stovek korun.

Při mokrém čištění se firma vrhne s čisticími prostředky na čalouněné sedačky, kufr nebo koberečky, a tím zbaví vnitřek vozu i zápachu. Cena se v každém případě odvíjí podle znečištění a velikosti vozu. Výslednou částku také ovlivní, jak drahý a kvalitní typ kosmetiky pro auta firmy používají. 

Majitelé vozů by měli počítat přibližně se sumou tisíc až dva a půl tisíce korun. "Za sedan si počítáme patnáct set korun, vyčistit kombi je o dvacet procent dražší a padesát procent navíc zaplatí zákazník za velký vůz, který má například více sedaček," říká pracovník čerpací stanice Shell v Pardubicích.

"Pořádně vytepovat auto, ošetřit a vyčistit plasty, strop auta trvá šest a více hodin," říká Jaroslav Vrťátko z firmy Viktor čištič v Pardubicích. Další peníze navíc může stát, pokud si majitel přeje vyčistit motor, ošetřit a naleštit karoserii, omýt kola a disky kol.

Velmi často si kompletní vyčištění vozu objednají motoristé, kteří chtějí auto prodat. Naleštěný vůz pak obvykle prodají za vyšší cenu.

Při prodeji čistého vozu může majitel vydělat i několik tisíc
"Kromě karoserie, čalounění a plastů v interiéru jsem si nechal vyčistit i motor, že se lesknul jako nový. A pak jsem za auto dostal o 15 tisíc víc," libuje si Libor Blažek z Pardubic.

Auto vyčistí firmy obvykle do druhého dne. Doba objednání je o něco delší, trvá týden až dva.

"Sezona čištění aut je spíše na jaře a v létě, ale protože je teplá zima, tak máme skoro stejný počet zakázek, jako když je teplo," říká živnostník Miroslav Boubín z Opatovic nad Labem.

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89