Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Anketní otázka

Policisté vyrazili na motorkáře a cyklisty

01.01.1970 - 01:00   |   www.idnes.cz   |   komentářů (0)

Auta popojíždějí v dlouhých kolonách, kolem nich se proplétají motorkáři a cyklisté. Jedni jim závidí a začnou o koupi takového stroje uvažovat, druzí se vzteky neznají

Auta popojíždějí v dlouhých kolonách, kolem nich se proplétají motorkáři a cyklisté. Jedni jim závidí a začnou o koupi takového stroje uvažovat, druzí se vzteky neznají. Z očí je nespouštějí ani policisté. Slibují, že vydrží celou motorkářskou sezonu. Policejní akce začala 19. března.

Během tří týdnů zaznamenali strážníci 128 přestupků. Pouze devatenáctkrát chybovali motorkáři, zbytek přestupků mají na triku cyklisté.

"Hlavním problémem je jízda na chodníku. Stále častěji je vidět obrázek, kdy chodci uskakují na obě strany před rychle jedoucími cyklisty nebo řidiči skútrů. Ti do nich dokonce občas najedou nebo vrazí zrcátkem. Pamatuji dokonce na případ, kdy cyklista srazil na přechodu chodce, který musel být odvezen do nemocnice s otřesem mozku," řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

"Tím, že projíždějí mezi stojícími vozidly, ohrožují nejen sebe, ale i ostatní řidiče. Poslední kapkou byla smrtelná nehoda na Patočkově ulici, kdy motorkář srazil malého chlapce. Proto jsme vyhlásili bezpečnostní akci zaměřenou na kontrolu chování cyklistů a motorkářů a jejich přestupky budeme tvrdě trestat. Musí si uvědomit, že silnice patří všem a chodníky pouze chodcům," dodal náměstek primátora Rudolf Blažek.

Nejhorší jsou prý takoví jezdci, kteří bez váhání vjedou na chodník, otáčejí se, jak je napadne, nebo vjíždějí do jednosměrek v protisměru.

Pětinu přestupků spáchali messengeři
Do kategorie nejneukázněnějších jezdců patří podle náměstka šéfa strážníků messengeři. "Pětinu přestupků jsme řešili právě s poslíčky. U některých z nich je běžné, že hlídku strážníků objedou a snaží se ujet," tvrdí Klema. Nejvíc prohřešků zaznamenali strážníci v prvním týdnu bezpečnostní akce, teď prý jsou řidiči opatrnější.

"Kluci mi říkali, že teď se na nás zaměřili. Takže teď si dávám pozor, než něco udělám. A pokud potkám pěší hlídku, snažím se ujet. Nebudu přece platit pokutu," přiznal poslíček, který z obav před policií nechce uvést své jméno.

Cyklisté nebo motorkáři, kteří se dopouštějí přestupků, spoléhají, že policisté mají problém s jejich identifikací. "Nikdo nesundá cyklistu z kola, ale máme vytipovaná místa, kde nám nemohou ujet, třeba přeplněné uličky centra, jako je Karlova nebo Celetná ulice. Zde se pohybuje hodně turistů a kurýři na kolech nám nedokážou ujet," popsal ředitel městské policie Vladimír Kotrouš.

Doporučujeme

Oznámkujte tento článek

Hodnoťte prosím jako ve škole
1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92